editorial

briefing

 

>>   Jsi . fanda A-ha

Exkluzivní rozhovor s Mortenem Harketem

Out of History Here Comes the Future

A-haSkupinu A-ha tvoří trojice Morten Harket (zpěvák), Paul Waaktaar-Savoy (kytara) a Magne Furuholmen (klávesy). A-ha vznikli na začátku roku 1982 v Norsku. Už od začátku si skládali hudbu a texty sami, v minulosti byl autorem textů především Paul Waaktaar-Savoy, nyní píšou texty všichni tři.V osmdesátých letech to byla jedna z nepopulárnějších popových skupin a v současné době stále patří mezi světovou hudební špičku. V tomto článku se dozvíte téměř vše o jejich historii od úplných počátků až do posledních  úspěchů, vyprávění o koncertě A-ha z pohledu návštěvníků, něco málo z osobního života členů skupiny, diskografii skupiny a na závěr linky na oficiální i neoficiální webové stránky věnované této skupině, ze kterých jsem také čerpala většinu materiálu. Poslední novinky najdete tady.

At the Beginning

Paal Waaktaar a Magne Furuholmen se věnovali hudbě už od dětství, když jim bylo 10 a 12 (Paal je starší), začali hrát ve školních kapelách (Black Day, Spider Empire, Black Sapphire) a první významnější kapela, do které patřili, se jmenovala Bridges a vznikla na začátku sedmdesátých let. Původně ji tvořila čtveřice Paal, Mags, Harald Ødegård a Jan Erik Ødegård, kteří brzy ze skupiny odešli a vystřídali je Viggo Bondi a Oystein Jevanord.

A-ha v roce 1988Kapela Bridges byla velice ovlivňována americkou skupinou The Doors a podle toho také vypadala jejich hudba. Snažili se hrát hudbu jako The Doors, ale scházel jim klávesista. Nikdo ze členů kapely neuměl hrát na klávesy a v té době byla mezi Paalem a Magsem dost velká rivalita, oba chtěli být hlavními členy skupiny a dohadovali se, kdo má lepší hlas. Nakonec Magse posadili za klávesy a bylo rozhodnuto. Mags se velice rychle naučil nástroj ovládat a vztahy ve skupině se urovnaly.

V roce 1981 jim vyšlo LP s názvem Fekkeltog, jehož vydání zaplatili z vlastních úspor. Nebylo lehké sehnat peníze, ve škole to nebylo jednoduché a když se k tomu ještě měla přidat brigáda, Magne často přespával ve třídě přikrytý kabátem svého kamaráda. LP nahrávali v nejlevnějším studiu v Oslu. Většinu písniček napsal Paal, kterého velice inspiroval Jim Morrison a proto psal texty, které byli hodně o něčem jiném než texty o prudících učitelích a triviálních školních problémech oblíbené mezi mladými.

Prodejnost LP byla velice nízká, pravdou je však to, že nebylo moc kvalitní. Jenomže nikdo nebyl tak ambiciózní jako Paal a Mags, kteří to chtěli dotáhnout dál než jen k hraní po různých hospodách a na školních večírcích. Neúspěch si vysvětlili tak, že lidé prostě jejich hudbě nerozuměli. Rozhodli se založit novou skupinu a zkusit štěstí v Londýně. Věděli, že dokážou vytvořit skvělou hudbu po instrumentální stránce, ale potřebovali zpěváka.

Stay on these roads 
We shall meet, I know 
Stay on…my love 
We shall meet, I know 
I know

<-- Stay On These Roads -->

A-ha černobíleMorten Harket v té době byl členem skupiny Souldier Blue. Se svým kamarádem Arildem Fetveitem chodili po večerech po klubech a tam vyšlo najevo, že Morten má neobyčejný smysl pro rytmus a původně měl být bubeníkem. Ale protože Morten rád zpíval, řekl Arildovi, že bubny nejsou pro něj to pravé. Další člen skupiny Espen Farstad ovšem nesouhlasil s tím, že by měl Morten zpívat, protože jeho hlas ještě zdaleka nebyl takový jako dnes (v současnosti Morten zvládne pět oktáv). Proto sehnali ještě jednoho zpěváka a vybírali, který je lepší. Nakonec to vyhrál Morten a v následujících měsících se stala ze Souldier Blue velice dobrá kapela a měla větší úspěchy než Bridges. Byla to klubová kapela, která hrála téměř každý týden po různých klubech v Oslu.

V té době si také Mortena povšimli Paal a Mags a nabídli mu, aby jel s nimi do Londýna. Morten by býval chtěl být členem jejich skupiny a zpívat jejich písničky, ale slíbil svému příteli Arildovi, že pojedou na turné do Řecka. Odmítl tedy jejich nabídku a tak jim nezbylo nic jiného než odjet do Londýna bez něj. Po půl roce se vrátili zpět do Norska zklamaní a bez peněz.

And see...as our lives are in the making
We believe through the lies and the hating 
That love goes free 
Through scoundrel days

<-- Scoundrel Days -->

Paal se vracel velice nerad a po tomto neúspěchu už nevěřil v lepší zítřky. Naopak Mags byl optimistický a rozhodl se, že musí přesvědčit Mortena, aby se k nim přidal. Tentokrát se na ně konečně usmálo štěstí a 14.9.1982 šli popřát vše nejlepší k narozeninám svému novému zpěvákovi. Tohle datum je zároveň považováno za datum vzniku kapely.

Take on me, take me on
I'll be gone 
In a day or two 

<-- Take On Me -->

  pokračuj >>

 

Přidat k oblíbeným / All rights reserved! / Webmaster: seegee / (c) designed in 2003 by Dark