editorial

briefing

 

  Jsi . fanda Bee Gees

The Bee Gees

Bee GeesBee Gees tvořili sourozenci Barry Gibb (narodil se 1.9.1946 v Manchesteru) a dvojčata Robin Gibb a Maurice Gibb (narodili se 22.12.1949, Isle Of Man). Patřili k nejúspěšnějším rockovým kapelám let 60., 70. a to s nezměnilo i po jejich comebacku, byli znova populární po celém světě pouze s výjimkou USA.

V jejich rodině bylo celkem pět dětí, otec Hugh Gibb vedl místní kapelu a matka Barbara byla zpěvačkou. S takovým hudebním zázemím se začali věnovat muzice velmi brzy, už v roce 1955 vystupovali v divadle v Manchesteru.

V jejich rodném městě už byli docela známí, ale v roce 1958 se rodina přestěhovala do australského Brisbane. Tady museli začít zase od začátku, účastnili se talentových soutěží a zpívali vlastní písničky, texty psal Barry (v této době mu bylo teprve 12 !). Není divu, že zaujali místního DJe, který si říkal Bill Gates (to je jen shoda náhod, ten Bill Gates, kterého znáte, by asi deejayingem k milionům nepřišel :-) Od té doby si začali říkat The Bee Gees (zkratka Brothers Gibb). V roce 1962 vydali svůj první singl Three Kisses Of Love a LP Barry Gibb And The Bee Gees Sing And Play 14 Barry Gibb Songs.

V roce 1967 se vrátili zpět do Anglie a zrovna po jejich odjezdu z Austrálie se zde dostali na první příčku hitparády se singlem Spicks And Specks. Již v Anglii vydali další singl s názvem New York Mining Disaster 1941, tato písnička dosáhla britské a americké Top 20. Následovali hity Holiday a To Love Somebody.

Singl Massachusetts dosáhl vrcholu hitparád a z Bee Gees se stali hvězdy. Jejich alba Horizontal nebo Idea byla velice oblíbená, protože byla ve stylu Beatles. V roce 1968 vydali další velké hity I Started A Joke a Gotta Get A Message To You. Poté, co dokončili album Odessa se nemohli dohodnout, která písnička bude vydána jako singl. V té době Robin opustil kapelu a vydal sólové album Robin´s Reign.

Přes další problémy a neshody kapela nic nového nepodnikala celých 18 měsíců. Naštěstí díky turné a televizním představením se album Odessa prodávalo dobře. Singlem se nakonec stala písnička First Of May. Dále vydali ještě album Cucumber Castle, ale to již nebylo tak úspěšné.

V roce 1970 se Bee Gees opět dali dohromady a vydali album Lonely Days, se kterým dosáhli na vrchol amerického žebříčku a získali v USA zlatou desku. S rokem 1971 přišel hit How Can You Mend A Broken Heart z alba Trafalgar. Další album The Whom It May Concern už nebylo tolik úspěšné, velice brzy se na něj zapomnělo, zůstal pouze singl Come To Me.

Podobně si vedlo i album Life In A Tin Can a singl Saw A New Morning. S počátkem sedmdesátých let přišla nová hudební vlna a o písničky typu Beatles byl čím dál menší zájem.

The Bee GeesV roce 1974 se Bee Gees rozhodli nahrát album v trochu jiném stylu a tak vzniklo Mr.Natural. Neprodávalo se o moc lépe, ale alespoň bylo pozitivněji hodnoceno kritiky. Tímto byla zakončena éra beatlesovských písniček a Bee Gees začali produkovat taneční hity. Prvním takovým singlem byl Jive Talkin´, po dlouhé době další hit číslo 1. Následoval hit Nights On Broadway, album Children Of The World a z něj singly You Should Be Dancing a Love So Right. Během této doby se Bee Gees vydali na turné, kde hráli jak novou tak starší tvorbu.

V roce 1977 nahráli Bee Gees soundtrack k filmu Horečka Sobotní Noci (Saturday Night Fever), vydali snad jejich nejznámnější písničku Stayin´Alive a singly How Deep Is Your Love, Night Fever  – všechny dosáhly na první příčku hitparády a album se v žebříčku udrželo 24 týdnů. V roce 1979 vydali poslední úspěšné album v období disca - Spirits Have Flown. Singly Tragedy, Too Much Heaven a Love You InsideOout ještě dosáhli na jedničku v amerických hitparádách. Další LP Living Eyes už nemělo takový úspěch, to znamenalo pro Bee Gees další pád.

Během osmdesátých let nebyli Bee Gees příliš viditelní, skládali dále písničky, ale již ne pro sebe, například pro Dolly Parton, Kenny Rogers, Barbru Streisand nebo Dianu Ross. V roce 1987 se pokusili o další comeback s albem ESP, singl You Win Again dosáhl na první příčky hitparád. V roce 1989 se to stejné opakovalo i s albem a stejnojmenným singlem One. Na začátku devadesátých let vyšla alba High Civilization (1991) a Size Isn´t Everything (1993). Devadesátá léta ještě nabídla Still Waters a live album Live - One Night Only.

Jak vidíte, Bee Gees střídavě klesali a stoupali ve své kariéře, ale zpívali nám více jak 40 let. Bohužel 12.1.2003 zemřel Maurice Gibb ve věku 53 let.    

Tento článek je součástí emagu  Best Music

autor článku : Seegee

 

 

 

Přidat k oblíbeným / All rights reserved! / Webmaster: seegee / (c) designed in 2003 by Dark