editorial

briefing

 

  Jsi . fanda Duran Duran

Exkluzivní interview s Duran Duran

Duran Duran

Duran DuranDuran Duran jsou jedni z popových hvězd osmdesátých let a jako mnoho interpretů z tohoto období v devadesátých letech respektive jejich druhé polovině už o nich nebylo moc slyšet v médiích, ale to nic nemění na tom, jaké rekordy mají na svědomí i z této doby. Část kapely se v posledních letech přemístila do Ameriky a odtud je přece jen od Evropy dělí oceán. Trvalo by déle vyjmenovat kapely, které mají za sebou úspěšný návrat, ať už z comebackového roku 2000 nebo pozdější, a Duran Duran ho plánují na rok 2004. Než vám povím,co se na vás vlastně od téhle pětice čeká, tady je jejich historie…

Zakládající členové kapely byli Nick Rhodes (klávesák, vlastním jménem Nicholas James Bates, narodil se 8.6.1962 v Birminghamu) a John Taylor (baskytara, vlastním jménem Nigel John Taylor, narodil se 20.6.1960 v Birmighamu). Dali se dohromady s jinými hudebníky kolem roku 1978. Když starší sestavu vystřídali bubeník Roger Taylor (narodil se 26.4.1960 v Birminghamu) a kytarista Andy Taylor (narodil se 16.2.1961 v Wolverhamptonu), zbýval už jen zpěvák Simon LeBon (narodil se 27.10.1958 v Hertfordshire v Anglii), aby vznikla kapela Duran Duran. Název kapely je podle postavy ze sci-fi filmu 60.let, který se jmenoval Barbarella (a pravděpodobně byl i inspirací pro jejich pozdější hit Electric Barbarella). Debutový singl Planet Earth předcházel album trochu neoriginálně pojmenované Duran Duran, které se umístilo na třetí příčce v britské albové hitparádě s prodejem 2,5 milionu kopií. Další singl Careless Memories již nebyl tak úspěšný. Následovalo turné po nerůznějších klubech a Duran Duran předskakovali Blondie. Girls On Film s trochu kontroverzním videem přineslo Duran Duran umístění v první pětce UK Chart. Druhé album Rio vypustilo do britské Top 10 hned tři singly Hungry Like A Wolf, Save A Prayer a Rio (Hungry Like A Wolf a Rio později proslavily Duran Duran i v Americe). Videoklipy k prvním dvěma byly nafilmovány na Srí Lance a Hungry Like A Wolf  bylo 15.nejhranější video na MTV. Brzy na to vyšlo i album remixů s názvem Carnival. V roce 1983 už byli Duran Duran na vzestupu a nabourali UK Chart celkem desetkrát.

První příčku v hitparádě poprvé přinesl hit Is There Something I Should Know? (z naprosté nuly přímo na vrchol - něco podobného se v britské hitparádě předtím stalo jen 4x) a Duran Duran začali být úspěšní i za oceánem, následovala série hitů Union Of The Snake, New Moon On Monday, The Reflex (první v britské i americké hitparádě) z třetího alba Seven And The Ragged Tiger. Poprvé na vrcholu americké hitparády s hitem The Reflex  - to vyústilo k americkému turné a Duran Duran jsou první kapelou, která kdy použila screeny na pódiu. Zanedlouho vychází megahit Wild Boys a titulní skladba k bondovce A View To A Kill, která jim přinesla podruhé první příčku v US Chart a po celém světě – je to jediná titulní píseň k bondovce, která dosáhla na vrchol žebříčku. Mánie kolem Duran Duran vrcholí a o jejich slávě je natočen dokumentární film Sing Blue Silver. Když se Wild Boys stane světovým hitem, Duran Duran se objeví na obálce Rolling Stone magazínu, který je pokřtí na FAB FIVE (báječná pětka). Náročná videa jim přinášejí dvě Grammy a kapela se účastní i charitativních projektů.

Duran Duran koncertPoté se Duran Duran trochu odpoutali od společné kariéry a založli samostatné kapely Arcadia a Power Station.V roce 1986 všichni fanoušci prožívali dramatické chvíle, když zpěvák Simon LeBon bojujoval se smrtí po nehodě při na jachtě. Že všechno nakonec dopadlo dobře, netřeba dodávat, Simon je pořád s námi a bez úhony. Krátce na to, Andy a Roger Taylorovi opustili kapelu a bez nich byla nahrána funkově orientovaná deska Notorious se stejnojmenným singlem. Skin Trade a  Meet El Presidente - další singly z desky Notorious dosáhly Top 20 v Británii. V roce 1989 se pětice opět doplnila o kytaristu Warrena Cuccurulla (narodil se 8.12.1956 v Brooklynu v Americe, před Duran Duran působil v kapele Frank Zappa´s Band And Missing Persons) a Sterlinga Campbella, který ovšem s Duran Duran moc dlouho nevydržel. O dva roky později se vrhl na spolupráci se Cyndi Lauper a Davidem Bowiem.

Další deska v pořadí Big Thing vyplodí singly I Don´t Want Your Love a All She Wants Is, video k této skladbě získá cenu MTV za inovaci a kapela koncertuje po malých klubech jako za starých dobrých časů. Desetiletou kariéru zobrazuje výběr Decade na CD i videokazetě a vychází další řadová deska Liberty se singly Violence Of Summer (Love´s Taking Over) a Serious. Opětovnou slávu jim přináší až hit Ordinary World z roku 1993 (v UK Chart na 6.místě, v US Chart na 3.místě a získá cenu Ivor Novello Award za text) následovaný podobně laděnou skladbou Come Undone, která se v Americe umístila na sedmém místě. Oba pocházejí z desky The Wedding Album. Následuje velké světové turné a kapela je odměněna hvězdou na holywoodském chodníku slávy. Rok 1995 přinesl album coververzí Thank You (což už začíná být u podobných kapel zvykem a důvod je prostý, chtějí ukázat, které skupiny je vlastně ovlivnily - stejný případ byl i s Duran Duran) a John Taylor opouští kapelu, ale opět se vrací originální bubeník Roger Taylor. Na desce se objevují písničky od Lou Reeda, Boba Dylana, Led Zeppelin a všichni chválí verzi jejich skladby od Duran Duran.

Simon, Nick a Warren později vydali album Medazzaland. Z alba Medazzaland pochází skladba přítomná i na soundtracku k filmu The Saint Out Of My Mind a video k ní bylo natočeno v Česku. Z desky vyšel ještě singl Electric Barbarella, který jsem zmínila už výše. Na světě je i další kolekce největších hitů The Greatest a remixové album Essentials.  Rok 2000 přináší album Pop Trash a singl Someone Else Not Me. Ve videoklipu k Someone Else Not Me byl použit Flash a bylo to první video s novou technologií odvysílané na MTV a VH1 (ovšem nikoli první video, které novou technologii použilo, podobný nápad měla i Madonna a A-ha, kteří o Madonniných plánech nevěděli a podařilo se jim být úplně prvními, jejich flashový klip k I Wish I Cared byl však vydán jen na internetu). Warren Cuccurullo opouští kapelu a vrací se ke své původní. Teprve u poslední řadové desky s názvem May se po patnácti letech opět sešlo původních pět členů.

SimonCo se chystá v budoucnu? Duran Duran oznámili na předávaní MTV Video Music Awards 2003, že chystají comeback, novou desku a stále je mezi nimi vše OK. Snad se nepřihodí nic, co by jim v tom zabránilo a my se můžeme těšit na rok 2004, kdy kromě nového alba přijdou na řadu i koncerty v Evropě

Na závěr pár zajímavostí : Zatímco britská královna Alžběta fandí rocku a Def Leppard, princezna Diana obdivovala právě Duran Duran a navštívila i jejich koncert. Při její návštěvě IRA plánovala bombový útok na divadlo, kde se koncert konal, útok byl ale včas odhalen. Paradoxní je, že veřejnost se o tomto zmařeném útoku dozvěděla až o mnoho let později.

Poslední turné Duran Duran patřilo k nejrychleji vyprodaným a kapela jako první (jak jinak) použila na koncertě novou technologii, kdy zároveň s živými členy kapely na pódiu pobíhali i animované postavy jako speciální 3D efekty.

Když se vracela vesmírná loď Atlantis, kvůli špatnému počasí nebyla schopna přistát. NASA proto pustila členům posádky skladbu od Duran Duran Hold Back The Rain. Počasí se skutečně zlepšilo a loď bezpečně přistála.

Kolik byste tipli, že existuje internetových stránek věnovaných Duran Duran? Ať je váš tip jakýkoli, určitě je to málo. Je jich kolem 50 000 !!!

Duran Duran jsou nyní na turné společně s Robbiem Williamsem, Robbie je vždycky okamžitě vyprodán, Duran Duran taktéž a společný koncert? Získat lístky bude zřejmě stejně těžké jako vyhrát v loterii.  

Fotospeciál : Jak jde čas...

 Simon jako dítě Simon v nejlepším věku   Simon a jeho dcera
     

Diskografie : 

 Duran Duran (1981)
Rio (1982)
Seven And The Ragged Tiger (1983)
Arena (1984)
Notorious (1986)
Big Thing (1988)
Liberty (1990)
The Wedding Album (1993)
Thank You (1995)
Medazzaland (1997)
Pop Trash (2000)

Kompilace:

Decade (1989)
Essential Duran Duran (1998)
Greatest (1998)
Strange Behaviour (1999)
Girls On Film: "The Collection" (2000)
Classic Masters (2002)

Linky

Oficiální web : www.duranduran.com

www.duran.it

members.aol.com/robbie523/duran.html  - rozsáhlá fotogalerie

Další linky najdete pod rozhovorem s Duran Duran a jestli se chcete na něco zeptat, napište Katy askkaty@duranduran.com , odpoví na všechny otázky kolem Duran Duran nebo je předá přímo členům skupiny.

Navštivte také fotogalerii  Duran Duran  

Tento článek je součástí emagu  Best Music

autor článku : Seegee

 

Chcete napsat svůj názor na tento článek? Navštivte guestbook nebo mi napište přímo na email seegee@seznam.cz

 

 

Přidat k oblíbeným / All rights reserved! / Webmaster: seegee / (c) designed in 2003 by Dark