editorial

briefing

 

  Jsi . fanda Espena

Espen Lind

Espen LindNorský zpěvák Espen Lind se narodil 13.5.1971 v Oslu a v současné době je nejmladším zástupcem skandinávské muziky (pozn. článek napsán asi před rokem, teď se píše rok 2003 a nejmladší je pravděpodobně Andreas Johnson). Začal zpívat už ve třech letech a v pěti nastoupil do hudební školy, ještě jako dítě se naučil hrát na klavír a na kytaru. Když byl teenager, jeho vzorem byli Bee Gees. Začínal ve třech nebo čtyřech místních kapelách, ve kterých byl vždy nejmladší a psal většinu textů písniček. Nejdříve byl přesvědčen, že k úspěchu je nutné se přestěhovat do Ameriky, tak se vydal do Los Angeles, ale tam mu řekli, že by se měl vrátit  do Norska a vybudovat si alespoň nějakou základní kariéru, takže se Espen musel jednoduše přemístit zpátky do severních končin…to už jsme tady jednou měli, jestli si dobře vzpomínám, na této stránce, na konci druhého odstavce. Mmm…Prepared To Be Swayed – to je název alba, se kterým prorazil a pak jeho nahrávací společnost splnila, co slíbila…

V dubnu 1998 si odnesl z předávání Grammy v Norsku tři ceny za obrovský hit When Susannah Cries, kterým se proslavil po celé Evropě. Singl When Susannah Cries se držel na první příčce v norské hitparádě celých šest týdnů. Album Red na sebe nenechalo dlouho čekat. Espen rozhodně nepatří mezi mediální ikony, kteří vydělávají svým image nahrávacím společnostem, píše si sám texty písniček a vůbec se obejde bez zástupu producentů a manažerů. „Vždycky jsem si přál být úspěšný i za hranicemi Norska a chtěl bych, aby moje písničky nezanikly s časem“, řekl jednou Espen, no a to první se mu už splnilo, zbývá jen doufat, že se mu podaří i to druhé. Posledním singlem je zatím Black Sunday a album This Is Pop Music z roku 2001.

Co se týká jeho osobního života, má čtyři sourozence, dva bratry a dvě sestry. Nemá rád, když něco nevyjde, jak si to naplánuje. Jeho největší zklamání byl rozvod rodičů a nejhezčí vzpomínka úspěch jeho nahrávek. Když píše písničku, tak mu to netrvá déle než 15 minut, jinak by zapomněl, co chtěl udělat. Alespoň takhle to sám řekl.  

Diskografie :

     

Recenze alb :

Red

Linky :

www.geocities.com

 

Navštivte také fotogalerii Espena Linda

Tento článek je součástí emagu  Best Music

autor článku : Seegee

 

Přidat k oblíbeným / All rights reserved! / Webmaster: seegee / (c) designed in 2003 by Dark