editorial

briefing

 

  Jsi . fanda Jethro Tull

Jethro Tull

Jethro TullJehtro Tull jsou rockovou legendou a ne jen tak ledajakou, jejich frontman Ian Anderson je totiž nazýván mužem, který vnesl flétnu do rock´n rollu.Vydali celkem třicet alb, kterých se prodalo na 60 milionů kopií. Celkem odehráli kolem 2500 koncertů ve čtyřiceti zemích světa a stále pokračují v odehrání asi 100 koncertů ročně. Jejich počátky se datují do roku 1967, místo jejich vzniku se jmenuje Luton (anglické město). Kompletní sestavu tvořil tehdy Ian Anderson (zpěvák, flétna), Glenn Cornick (baskytara) – oba začínali v bluesové kapele, Mick Abrahams (vokály, kytara) a bubeník Clive Bunker. V roce 1968 vydali svůj první singl Sunshine Day, který ovšem nijak převratnou kariéru nezpůsobil. Hlavním důvodem obliby Jethro Tull byla jejich účast na Sunbury Blues Festival a další singl A Song For Jeffrey. Následovalo album This Was a především koncerty po různých klubech, ze kterých je nejznámější Marquee Club. Ian Anderson se svým projevem a performancí stal klasickým viditelným a charismatickým frontmanem, vedle kterého zbytek kapely zanikl trochu na pozadí.

Není tedy divu, že Mick Abrahams hned v roce 1968 kapelu opustil a sestavil vlastní, která se jmenovala Blodwyn Pig. Na jeho místo měl nastoupit kytarista Tony Ionni, ale do kapely Jethro Tull příliš nezapadl, místo toho se stal kytaristou Black Sabbath. Kytaru v Jethro Tull  uchopil Martin Barre. Kapela poté koncertovala ve Skandinávii společně s Jimim Hendrixem a poprvé se vydala na turné do Ameriky. Druhé album Stand Up nebylo o nic méně úspěšné než to první. Nahrávání třetího alba se již zúčastnil i klávesák John  Evans, který byl pozván Ianem Andersonem (dříve spolu hráli v jiné kapele). Třetí bluesově laděná deska přinesla tři hitparádové singly Living In The Past, Sweet Dream a The Witch´s Promise – všechny se dostaly do britské Top 10. Glenn Cornick poté opustil kapelu a založil Wild Turkey. Místo něho do skupiny přišel Jeffrey Hammond a začalo se pracovat na desce Aqualung, která se stala opravdovou legendou a přinesla singly jako My God nebo Locomotive Breath.

V roce 1971 kromě Iana Andersona zůstal z původní sestavy v Jethro Tull již jen Clive Bunker a právě v tomto roce se i on rozhodl odejít. Nastalo nejkontroverznější období v kariéře Jethro Tull a nastoupil nový člen Barriemore Barlow. Další album Thick As A Brick se stalo jedničkou v americké Chart a v Británii skončilo na páté příčce. Nicméně kritiky album příliš přijato nebylo stejně jako A Passion Play, i když v Americe i tato deska dosáhla vrcholu. Další deska War Child byla v Británii na druhé příčce, což taky nebyl zrovna propad a Minstrel In The Gallery byla ještě o něco úspěšnější. Nahrávání alba Too Old To Rock 'N' Roll, Too Young To Die poznamenal odchod Jefferyho Hammonda a jeho následovníkem se stal John Galscock. Další nahrávky Songs From The Wood a Heavy Horses byly trochu poklidnější oproti svým předchůdcům. Poté se členem kapely v pozici dalšího klávesáka stal David Palmer (který se staral o instrumentaci na většině alb Jethro Tull). Následovalo úspěšné období Jethro Tull - rok 1978 – kdy jejich koncert ve slavné Madison Square Garden byl vysílán satelitem po celém světě.

Ian AndersonNicméně velkou ránou pro kapelu byla předčasná smrt Johna Glascocka a nastalo nepříliš produktivní období. Ian Anderson se vrhl na sólovou kariéru a spolu s Martinem Barrem, novým baskytaristou Davidem Peggem, Eddiem Jobsonem a Marcem Craneyem začali pracovat na novém projektu. Ostatní členové Jethro Tull se vydali svou vlastní cestou. Výsledek spolupráce Iana Andersona album A bylo nakonec vydáno pod jménem Jethro Tull a za dva roky vyšla další jeho sólovka Walk Into Light. Kapela ještě dvakrát vystřídala sestavu a pokračovala v koncertech a nahrávání desek. Její jednotliví členové také vytvořili několik sólových desek. Kompletní diskografii Jethro Tull a sólových produktů najdete o něco níže.V roce 1991 vyšlo album Catfish Rising, které představovalo návrat ke kořenům - zpět k blues. Posledním počinem kapely je vánoční deska The Jethro Tull Christmas Album, která vyšla v roce 2003.

Nezapomeňte, že Jethro Tull jsou v současné době na turné po Evropě a do svého koncertního programu zařadili i ČR a Slovensko. V ČR jsou to čtyři koncerty, které samozřejmě zahrnují Prahu a Brno a na Slovensku jeden v Bratislavě. Tak si je nenechte ujít.

Současná sestava Jethro Tull

Ian Anderson

IanNarodil se 10.8.1947 v Dunfermline ve Skotsku. Předtím než se rozhodl vydat se na hudební dráhu, studoval umění. Před Jethro Tull zformoval dvě bluesové kapely. Kromě flétny hraje na nejrůznější píšťalky, akustickou kytaru a mandolínu. Nahrál 4 sólová alba. V současnosti žije na farmě v jihozápadní Anglii, kde má studio a kancelář, má dvě děti Jamese a Gael, oba pracují v hudebním průmyslu a televizi. Mezi jeho koníčky patří kočky (chová 26 druhů nejrůznějších koček), fotografování a pěstování vína. Nikdy si neudělal řidičák na auto, ale vlastní několik motorek.

Martin Barre

MartinNarodil se v Birminghamu 7.8.1943 a studoval architekturu. Do hudebního světa vstoupil hraním na flétnu a saxofon, do Jethro Tull se dostal poté, co jeho původní kapela Gethsemane předskakovala Jethro Tull na koncertě v Plymouth. V roce 1976 potkal na letišti svou budoucí manželku Julii Weems, kterou pozval na koncert a v současnosti mají dvě dcery, jednoho syna, psa a dvě kočky.Vydal dvě sólová alba a vlastní nahrávací studio v Devonu. Mezi jeho hobby patří sbíraní starých vláčků a foťáků a lyžování. Jeho kytara je pro něj ovšem největším koníčkem.

Andrew Giddings 

AndrewNarodil se 10.6.1964 v anglickém Pembury a v dětství hrál na klavír. Přidal se ke školní kapele, protože chtěl získat obdiv u holek.V patnácti poprvé začal hrát za menší honorář u kapely, která produkovala taneční hudbu a hrála po klubech a restauracích. Po škole zformoval kapelu X-Statique, jejíž pop music byla docela úspěšná. O několik let později vystupoval s kabaretní skupinou Black Cat, na což nerad vzpomíná, protože skupina prý „neměla jen příšerné jméno, ale i příšernou hudbu“. Když se dostal do Londýna, konečně si mohl hudbou vydělávat a na turné s Ericem Burdonem se také poprvé zahrál v zahraničí. Přihlásil se na konkurs skupiny The Cutting Crew, ale nebyl vybrán, protože neměl dostatek vybavení…Poté procestoval svět jako klávesák u Lea Sayera a krátce působil i v kapele Sniff 'n' The Tears.

Jonathan Noyce

JonathanNarodil se 15.7.1971 v Sutton Coldfieldu – tři měsíce poté, co Jethro Tull vydali album Aqualung. Vyrůstal v prostředí orchestrální a vážné hudby. Hrál na klavír, kytaru a trumpetu než se dostal ke svému současnému nástroji - baskytaře. V roce 1990 se přemístil do Londýna, kde studoval The Royal Academy Of Music. Dostal se do symfonického orchestru a spolupracoval s Davidem Palmerem, který ho přivedl nejen k Jethro Tull, ale i ke spolupráci s Yes, Genesis nebo Pink Floyd.

Doane Perry

DoaneDoane Ethredge Perry se narodil 16.června 1964 v Mt.Kisco v New Yorku. V dětství hrál na klavír, ale opět pro popularitu u děvčat se raději stal bubeníkem.V 18-ti se začal profesionálně věnovat hudbě. Spolupracoval s mnoha různými známými i neznámými interprety a získával zkušenosti. Mezi těmito hudebníky byli například Lou Reed, Dione Warwick, Laura Branigan a mnoho dalších. Mezi jeho koníčky patří plavání a vycházky se psíky.

Diskografie :   

Diskografie Jethro Tull je opravdu obsáhlá, protože by tady zabrala hodně místa, podívejte se raději na tento link, tam najdete úplně všechno.

www.collecting-tull.com/Albums/Discography.html

Linky

www.j-tull.com

www.britannia.com/bios/jtull.html

www.scaruffi.com/vol2/jethrotu.html 

www.rollingstone.com/artists/bio.asp?oid=2319&cf=2319

www.vh1.com/artists/az/jethro_tull/bio.jhtml

 

Navštivte také fotogalerii Jethro Tull

Tento článek je součástí emagu  Best Music

autor článku : Seegee

 Chcete napsat svůj názor na tento článek? Navštivte guestbook nebo mi napište přímo na email seegee@seznam.cz

 

 

Přidat k oblíbeným / All rights reserved! / Webmaster: seegee / (c) designed in 2003 by Dark