editorial

briefing

 

  Jsi . fanda Matchbox Twenty

Matchbox Twenty

Matchbox 20Matchbox Twenty je novodobá rocková kapela, tvoří ji pětice Rob Thomas (zpěvák a textař), Paul Doucette (bicí), Kyle Cook (kytara), Adam Gaynor (kytara) a Brian Yale (baskytara). Jejich první deska Yourself Or Someone Like You vyšla v roce 1996 a sklidila hned obrovský úspěch, získala dvanáctkrát platinu jen v USA samotném. Čím to, že neznámá skupinka rockerů ve věkovém složení 24 – 32 let najednou tolik zabodovala? Především přinesli světu originální hudbu inspirovanou rockovými legendami, ale stále jejich vlastní. Možná právě věkový rozdíl z nich vytvořil harmonické složení, starší členové už měli nějaké nějaké zkušenosti a drželi kapelu více „při zemi“ a mladší včetně Roba Thomase, který v té době psal většinu textů pro Matchbox Twenty, přinesli nové originální a neotřelé nápady.

V roce 1997 byli jmenování nejlepší současnou rockovou kapelou časopisem Rolling Stone Readers Poll, dodnes prodali více než dvacet milionů alb. Kromě toho, že dokázali vytvořit kvalitní hudbu, oslnili publikum i naživo a dnes už mají na kontě přes tisícovku koncertů. Těmi byli zaměstnaní dlouhou dobu a proto druhé album Mad Season By Matchbox Twenty vyšlo až v roce 2000, získalo čtyřikrát platinu a důležitý byl i singl Bent - první místo v americké Billboard Chart. Rob Thomas získal třikrát Grammy Award a jedenáct BMI Award většinou za nejlepšího textaře nebo písničku, kromě toho také řadu nabídek, z nichž jednu určitě pamatujete - Rob Thomas napsal písničku Smooth pro Carlose Santanu a také ji nazpíval. Po koncertní šňůře pro Mad Season si dali Matchbox Twenty trochu pauzu a věnovali se svým rodinám a vlastním projektům.

Matchbox TwentyRob Thomas psal songy pro Mika Jaggera, Marca Anthonyho nebo Willieho Nelsona, Kyle Cook se věnoval svojí kapele The New Left, Adam Gaynor a Paul Doucette psali vlastní písničky. Když se poté opět sešli v Nashville na koncertě Willieho Nelsona, přišla řeč i na novou desku. Rob Thomas komentuje setkání : „Během té doby, co každý z nás dělal vlastní tvorbu, jsme se vůbec neviděli a pro novou práci jsme se museli znova poznat.“ Natáčení desky proběhlo ve třech fázích, nejdříve se kapela sešla ve studiu v Los Angeles a sbíraly se různé úlomky písniček. To bylo poprvé, co se na textech podíleli i ostatní členové kapely po bohatých zkušenostech s vlastní kariérou. Nejvýznamnější část nahrávání se odehrála v Bearsville Studios ve Woodstocku. Je to studio umístěné v přírodě, Adam Gaynor vzpomíná : „Tohle je jediné místo, co znám, kde vidíte jelena na každém kroku, jelen na silnici, jelen ve dvoře…jdete ke snídani a tady je jelen opékající šunku na grilu:-)“ .V takovém prostředí přicházely nápady sami, Matchbox Twenty se povedlo dodat nové desce nádech sedmdesátých let, a jak původně chtěli, docílili i toho, že More Than You Think You Are je opravdu ryzí deska bez přetvářky, tím se podle členů kapely liší od předchozí Mad Season. Poslední úpravy proběhly v New Yorku, kde deska dostala moderní nádech. Jak zní More Than You Think You Are si můžete přečíst na Musicserveru.

Singly provázející desku určitě znáte, přestože rádia Matchbox Twenty moc nepodporují, v hudebních televizích se často hrál singl Disease, poslední novinka se jmenuje Unwell.

Něco málo z osobního života členů kapely:

Rob Thomas

Celým jménem Rob Kelly Thomas, narodil se 14.2.1972 v Německu, ale vyrůstal na Floridě a Jižní Carolině. V sedmnácti utekl z domu a nedokončil školu. Jeho první kapela se jmenovala Tabitha´s Secret, má starší sestru, má rád italskou a francouzskou kuchyni (taky rád vaří) jeho šťastná manželka se jmenuje Marison Thomas.

Adam Gaynor

Narodil se 26.11.1964 v New Yorku a je nejstarším členem Matchbox Twenty. Miluje cereálie a jediný z Matchbox Twenty nekouří, potrpí si na čistotu a pořádek, kromě toho má alergii na psy a kočky.

Brian Yale

Narodil se jako Brian Yoseph Yale 14.11.1968 (zvláštní, že 14. je takový porodní den…to vždycky, když je aktualizace, má někdo narozeniny, já si snad sepíšu seznam…) Nesnáší majonézu a bojí se písmene Y (každý má nějaké obavy, fakt je ten, že někdo trochu divné:-)

Kyle Cook

Celým jménem David Kyle Cook , narodil se 29.8.1975 v Indianě, hrál pět let na housle a na klasickou kytaru, pak teprve přešel k elektrické, je ženatý a má dvě dcery.

Paul Doucette

Narodil se 22.8.1972 v Pittsburgu, je ženatý, sleduje South Park, bojí se internetu, a název „Matchbox Twenty“ byl jeho nápad.

Diskografie :

Yourself Or Someone Like You

Mad Season By Matchbox Twenty

More Than You Think You Are

Recenze alb:

More Than You Think You Are

Linky:

matchboxtwenty.com - oficiální web

www.mattsmusicpage.com

matchboxtwenty.lap.hu

www.freewebs.com/matchbox

www.angelfire.com

Navštivte také fotogalerii Matchbox Twenty  

Tento článek je součástí emagu  Best Music

autor článku : Seegee

 

Přidat k oblíbeným / All rights reserved! / Webmaster: seegee / (c) designed in 2003 by Dark