editorial

briefing

 

  Jsi . fanda R.E.M

R.E.M. (Rapid Eye´s Movement)

R.E.M.Tato velice populární kapela vznikla v roce 1980 v americkém městečku Athens ve státě Georgia. Jejími zakládajícími členy byli: zpěvák Michael Stipe, kytarista a  hráč na mandolínu Peter Buck, baskytarista a hráč na klávesy Mike Mills a bubeník Bill Berry. V tomtéž roce vydali svůj první singl Radio Free Europe - Sitting Still, který byl velice úspěšný. V roce 1982 spatřilo světlo světa album Chronic Town, o rok později následovalo album Murmur, které bylo ve znamení směsice rocku, folku a country. Kapela od začátku oslovila zejména nezávislé posluchače svou podobností s americkými folkovými a garážovými kapelami. Sám zpěvák je vegetarián, propagátor recyklace a přívrženec Greenpeace. Je i autorem textů, skládaných většinou na melodie Petera Bucka. Dalším albem bylo Reckoning, bylo nahráno za 12 dní a působilo bezstarostnějším dojmem. 

Následovala alba Fables Of The Reconstruction, Life Is A Rich Pageant. Těmito alby si upevnili R.E.M. pozici americké kultovní kapely, ale v punkem posedlé Anglii se jim pořád nedařilo prosadit. Průlom nastal po vydání alb Document a Green. Následoval přechod k firmě Warner Bros (1988), a asi nejúspěšnější album všech dob Out Of Time obsahující singly Losing my Religion, Shiny Happy People a The One I Love. V roce 1992 vydali R.E.M. elpíčko Automatic For The People obsahující píseň Man On the Moon, která byla později použita pro Formanův stejnojmenný film. V následujících letech byla vydána alba Monster, New Adventures In Hi-Fi. Pak odjeli R.E.M. na světové turné, při kterém se podívali i do Prahy. 

Po téměř sedmnácti společných letech opustil ze zdravotních důvodů skupinu bubeník Bill Berry. Poněkud experimentální album Up (1998) bylo nahráno za pomoci bubeníka Barretta Martina. Nejnovější deska nese název Reveal (2001) a obsahuje singly Imitation Of Life a  All The Way To Reno ( You´re Gonna Be A Star).  

Aktualizace 14.10.2003 :

R.E.M. vydávají výběr největších hitů In Time : The Best Of R.E.M. 1988-2003 a také nový singl Bad Day. Druhým singlem z desky je Animal  

Autor článku : Tomasus King

Diskografie : 

Chronic Town
Murmur
Reckoning
Fables Of Reconstruction
Life's Rich Pageant
Document
Dead Letter Office
Green
Out Of Time 

Automatic For The PeopleMonster
New Adventures In Hi-Fi
Up
Reveal
In Time : The Best Of R.E.M.

Linky :

www.remhq.com

www.retroweb.com/rem.html

www.murmurs.com

rem.musichall.cz

 

Navštivte také fotogalerii R.E.M.

Tento článek je součástí emagu  Best Music

 

 

Přidat k oblíbeným / All rights reserved! / Webmaster: seegee / (c) designed in 2003 by Dark