editorial

briefing

 

  Jsi . fanda Röyksopp

Röyksopp

RöyksoppI přes trochu zvláštní název by vám neměla být tato dvojice neznámá. Pokud se trochu pohybujete v klubech a zajímá vás taneční hudba, jistě jste se s hudbou Röyksopp už museli setkat a možná, že jste je viděli i naživo. Na jaře roku 2002 totiž navštívili i Českou republiku a předvedli strhující vystoupení v pražském klubu Roxy.

Röyksopp jsou mezinárodně uznávaná skupina, jejich debutové album Melody A.M. získalo od kritiků velký ohlas a vysoké hodnocení stejně jako jejich živá vystoupení. O svých kvalitách Röyksopp přesvědčili i na nedávném předávání cen MTV Europe Music Awards 2002. Ale nebudu předbíhat, začněme od začátku…

Torbjørn Bruntland a Svein Berge se narodili v chladných, ale pravděpodobně příznivých podmínkách (nezapomeňte, že Norsko je první v žebříčku států s nejvyšší životní úrovní) až za polárním kruhem v malém městě jménem Tromsø. Potkali se již v raném věku 12 – 13 let a spojil je zájem o elektronickou hudbu.

Jejich vzorem byli Erik Satie a Francis Lai, oblíbili si také zvuk sedmdesátých a osmdesátých let, což se výrazně projevilo na albu Melody A.M. Ovšem nejedná se o dnes tak oblíbené vykradené samply z hitů 80´s, Röyksopp tvoří originální hudbu s pomocí nástrojů používaných ve zlaté etapě moderní hudby. Podle Röyksopp se s nimi snadno manipuluje, mají více digitální zvuk a nejsou tak sterilní jako nové nástroje.

Život ve městě, které je odlehlé a izolované od civilizace je přiměl k tomu být inovativní a originální, jak říká Svein : „Když žiješ na takovém místě, nesleduješ světově populární trendy, řídíš se jen podle svých vlastních trendů.“

Svůj první nahrávací kontrakt získali už v roce 1995, to se ještě nejmenovali Röyksopp, ale Aadena Cycle (proč se nazvali Röyksopp, to je mi dosud neznámé, ale alespoň vám můžu sdělit, co tohle slovo vlastně znamená, „Röyksopp“ = houba, respektive pýchavka).

Jejich manažer Geir Jenssen nebyl žádný nováček v oboru, s jeho pomocí získali popularitu místní velice významné skupiny Biosphere a Bel Canto (skupina Bel Canto je jistě dobře známá fanouškům A-ha, jejich zpěvačka Anneli Drecker nazpívala vokály a duet Turn The Lights Down na albu Lifelines ).

RöyksoppV roce 1998 se pod jménem Röyksopp přemístili do jižněji položeného města Bergen a začali pracovat na hitech, kterými si později podmanili svět. Jejich první singl se jmenoval So Easy, následoval hit Eple, remix udělal DJ Bjørn Thorske, ale světově se proslavili až v roce 2001. Největší úspěch jim přinesl singl Poor Leno s velice vydařeným videoklipem, se kterým se prezentovali na MTV a album Melody A.M. Na albu je kombinováno mnoho tanečních stylů, jejich tvorba je často popisována jako electronic funk, ale to není zdaleka jediné, co na albu najdete. Jedná se o melodickou hudbu, na kterou se velice dobře tancuje, některé tracky potrhují techno beaty, jiné jsou ve stylu chill/lounge. Celé album je velice originální a je považováno za klenot mezi tanečními disky.

Třetím singlem se stala pomalejší písnička Remind Me s kresleným videoklipem, když jsem psala o tomto singlu v novinkách, zmínila jsem, že to připomíná hru The Sims…je to o každodenním životě – ráno vstanu, jdu do práce, dám si svačinu a zase makat…a business prosperuje – prostě život :-)

K prezentaci alba Melody A.M. se konalo turné, Röyksopp navštívili mimo jiné Anglii, Belgii, Německo, ČR a Itálii.

Zatím poslední významná událost pro Röyksopp bylo předávání cen MTV Europe Music Awards 2002. Pokud jste viděli přenos z tohoto večera, zajisté na Röyksopp nemůžete zapomenout, troufám si napsat, že to byl nejlepší úvod za ty roky, co se MTV Europe Music Awards 2002 pořádají. Určitě tu bylo mnoho vynikajících interpretů, při jejich živém vystoupení bylo nejlépe poznat, kdo opravdu umí, Tor a Svein však opravdu byli jedni z nejlepších.

Při jejich performanci nastala v horké Barceloně atmosféra, jaká tam obvykle nebývá…zazněly severské rytmy a zvuky skladby Poor Leno, na diváky padal umělý sníh a uprostřed podia stála chatka obklopená zasněženými stromky. V jejím interiéru Röyksopp předváděli své umění.

Diváci byli nadšení a mnoho populárních hvězd zíralo na mladíky ze skandinávských končin s otevřenými ústy. Svein a Tor se nenechali ničím a nikým znervóznit, soustředili se jen na svoji hudbu a byla poznat velká radost z hraní. Röyksopp jsou příkladem skupiny, která nedělá hudbu pro peníze, ale pro svoje potěšení a pro své posluchače. 

 MTV Europe Music Awards 2002 neodešli s prázdnou, byli třikrát nominovaní a připadla jim cena za nejlepší video (za písničku Remind Me).

So Easy
Eple
Sparks
In Space

Poor Leno
A Higher Place
Röyksopp´s Night Out

Remind Me
She´s So
40 Years Back/Come

Recenze :

Melody A.M.

Linky : 

www.royksopp.com - oficiální stránky

www.king.no/royksopp/main.htm

www.astralwerks.com/royksopp

 

Navštivte také fotogalerii Röyksopp  

Tento článek je součástí emagu  Best Music

autor článku : Seegee

 

Chcete napsat svůj názor na tento článek? Navštivte guestbook nebo mi napište přímo na email seegee@seznam.cz

 

 

Přidat k oblíbeným / All rights reserved! / Webmaster: seegee / (c) designed in 2003 by Dark