editorial

briefing

 

  Jsi . fanda Simona a Garfunkela

Simon & Garfunkel

Simon a GarfunkelTentokrát se podíváme trochu do hlubší historie a lidovějšího žánru hudby. Paul Simon (narodil se jako Paul Frederic Simon 13.10.1941 v Newarku  v New Jersey) a Art Garfunkel (narozen jako Arthur Garfunkel 5.11.1941 v Queens v New Yorku) mají na svědomí nespočet nahrávek, z nichž některé skladby jsou velice dobře známé nejen v Americe, ale i v českých předělávkách a vůbec po celém světě. Žánrem Simona a Garfunkela je folk-rock, dá se říct, že jsou to takoví američtí Beatles.

Oba vyrůstali ve Forest Hill v New Yorku, už v mládí začali psát a skládat svoje písničky a první nahrávky vyšly v roce 1957. Mladou dvojici nejvíce inspirovala hudba Everly Brothers. První společný singl byl rockenrollový Hey, Schoolgirl, který vydali pod názvem Tom & Jerry a skladba se dokonce umístila v Top 50. Poté přestali spolupracovat, ale Paul se neustále snažil proniknout na hudební scénu jako hudební skladatel a občasný performer (někdy vystupoval pod jménem Jerry Landis nebo Tico & the Triumphs). Simon i Art byli v té době ovlivněni folkovou hudbou a znovu se dali dohromady, aby nahráli v roce 1964 akustický debut Wednesday Morning, 3AM už pod jménem Simon & Garfunkel, který ale propadl. Později, když už bylo duo světově úspěšné, bylo tohle album vydáno znovu. Paul Simon odjel do Anglie, kde vydal Simon a Garfunkel temné sólové album. Byli by se rozpadli, kdyby nebylo jejich producenta Toma Wilsona (produkoval některé desky Boba Dylana), který nechtěl vzdát všechno hned na začátku a vybral z debutu nejsilnější skladbu, The Sound Of Silence a okrášlil její akustickou verzi kytarami a bicími (mimochodem ji také lehce přejmenoval na The Sounds Of Silence). V roce 1966 se The Sounds Of Silence stal number one hitem, prodaly se miliony kopií a to přimělo Paula a Arta, aby se dali zase dohromady a vydali stejnojmennou desku. Mezi léty 1966-1967, během folk-rockové éry se jejich skladby jako Homeward Bound, I Am A Rock, The Dangling Conversation  nebo A Hazy Shade Of Winter umístily v americkém žebříčku. Jejich muzika byla zpočátku trochu amatérská, ale oba se snažili zaujmout více generací než jen jejich vrstevníky. Parsley, Sage, Rosemary And Thyme (1966) bylo jejich první konzistentní album, které bylo pojmenováno podle úryvku z textu singlu Scarbourough Fair – předělávky lidové písně. S každou deskou se stále zlepšovali, rozvoj byl poznat i na Bookends z roku 1968, kde byly vydány starší skladby a jen pár nových. Nejznámějším singlem z desky je zcela jistě Mrs.Robinson, titulní skladba k filmu The Graduate (soundtrack obsahoval i jiné skladby Simona & Garfunkela, za které dostali 5 Grammy Awards).

Po desetiletí, během kterého působili jako duo, začali pociťovat, že jeden druhého omezují, Paul Simon chtěl opět na sólovou dráhu a Art Garfunkel si připadal zastíněn Paulem, protože nepsal žádný materiál, i když jeho hlasové dispozice byly klíčové pro duo. Nakonec oba šli svou vlastní cestou. Jejich poslední deska Bridge Over Troubled Water byla také vrcholem jejich společné kariéry, získali za ni Grammy Award v kategorii Best Album, v UK Chart se držela dokonce 303 týdnů a obsahovala čtyři velké hity Bridge Over Troubled Water, Cecilia, El Condor Pasa a The Boxer. V roce 1972 vyšly největší hity a Simon &Garfunkel společně hráli na benefičním koncertě pro tehdejšího senátora George McGoverna. V roce 1975 ještě vyšel společný singl My Little Town a Simon & Garfunkel spolu vystupovali, protože chystali nové album, které ale nikdy nevyšlo. Jejich společný koncert v roce 1981 přilákal půl milionu fanoušků a byla z něj vydáno live album The Concert In Central Park. Simon & Garfunkel se dali dohromady už jen dvakrát při příležitosti společného turné.

Diskografie :   

 Wednesday Morning, 3 A.M. 1965
Sounds Of Silence  1966
Parsley, Sage, Rosemary & Thyme 1966
Bookends 1968
Bridge Over Troubled Water 1969
Greatest HIts 1972
The Concert In Central Park 1982

Později vyšlo ještě několik live alb a bestofů.

Diskografie Paula Simona -

www.softshoe-slim.com/lists/s/simon_paul.html

Diskografie Arta Garfunkela - 

www.artgarfunkel.com/cdlist.htm

Linky

www.simonandgarfunkel.com/

freespace.virgin.net/r.kent/

www.warr.org/simon.html

Tento článek je součástí emagu  Best Music

autor článku : Seegee

 Chcete napsat svůj názor na tento článek? Navštivte guestbook nebo mi napište přímo na email seegee@seznam.cz

 

 

Přidat k oblíbeným / All rights reserved! / Webmaster: seegee / (c) designed in 2003 by Dark