editorial

briefing

 

 >>  Jsi . fanda Ultravox

Ultravox

UltravoxSkupina, která prošla mnoha podobami, ať už v sestavě nebo po hudební stránce. První zmínky o Ultravox se objevují v polovině sedmdesátých let, ale velký úspěch a hity, pro které si je ještě dnes pamatujeme, jsou až z počátku let osmdesátých. Důležitým zlomem v jejich kariéře byl příchod zpěváka a kytaristy Midge Ura, právě jeho zásluhou vznikly písničky jako Vienna, Hymn, Dancing With Tears In My Eyes, All Stood Still…Dnes už bohužel Ultravox nepatří mezi existující skupiny, především proto, že její členové se již řadí mezi padesátníky,  vraťme se tedy alespoň na chvíli do minulosti a připomeňme si jejich historii…

Píše se rok 1974 a v Londýně se schází skupinka hudebníků : John Foxx (vl.jméno Dennis Leigh, odmítá přiznat své datum narození:-), místo narození Chorley, Lancashire, Anglie - zastává vokály), Steve Shears (kytara), Warren Cann (datum narození 20.5.1952, Victoria, Britská Kolumbie, Kanada – bicí), Chris Cross (vl.jméno Christopher Allen, 14.7.1952, Londýn - basa), Billie Currie (vl.jméno William Lee Currie, 1.4.1950, Huddersfield, Yorkshire, Anglie - klávesy, syntetizátor, housle).

Dali si jméno Ultravox! a jejich muzika byla ovlivněna Roxy Music a Davidem Bowiem. To ovšem nebylo v punkové éře sedmdesátých let příliš populární. Přesto v roce 1977 s producentem Brianem Eno vydali debutové LP Ultravox!. Malá prodejnost se dala očekávat, ale Ultravox! se nevzdali a ještě ten rok vydali další album Ha! Ha! Ha! a v roce 1978 Systems Of Romance. Ve stejném roce byl kytarista Steve Shears vystřídán Robinem Simonem, ani ten se však ve skupině dlouho neohřál, brzy odešel s Johnem Foxxem - nechali Ultravox! plavat a věnovali se sólovým dráhám.

Billie Currie spolupracoval nějakou dobu s projektem Visage (v roce 1980 se proslavili obrovským hitem Fade To Gray) a tady potkal Midge Ura. Vzkřísili společně Ultravox a přestože někde ztratili vykřičník, získali si rozsáhlé publikum skvělou hudbou.  Začalo to singly Sleepwalk a Passing Strangers a od písničky Vienna už Ultravox každý znal.

UltravoxV roce 1981 pokračovala řada úspěšných hitů All Stood Still, The Thin Wall, The Voice, Reap The Wild Wind, Hymn (1982), Visions In Blue, We Came To Dance (1983), Dancing With Tears In My Eyes a Love´s Great Adventure (1984). Ultravox slavili úspěch po celé Evropě, jenom v USA se jim příliš nedařilo. Midge Ure se pak začal věnovat sólové kariéře (proslavil se například písničkami If I Was, předělávkou No Regrets mezi mnoha jinými). V Ultravox proběhla další změna, Warren Cann byl vystřídán Markem Brzezicki a v roce 1986 vydali v nové sestavě album U-vox. To bylo jejich poslední společné album a kapela se rozpadla.

Billie Currie pokračoval s jejich bývalým kytaristou Robinem Simonem pod jménem U-Vox, ale nedosáhli příliš významných úspěchů. V roce 1991 Currie získal povolení používat jméno Ultravox a jako duo se zpěvákem Tonym Fennelem vydali v roce 1992 album Revelation. Pro další album Ingenuity vznikla úplně nová sestava v čele s Curriem, Samem Blue (vokály), Vinnym Burnsem (kytara), Garrym Williamsem (baskytara) a Tonym Holmsem (bicí). Už to ale nebyl starý dobrý Ultravox a pro malý zájem se skupina rozpustila definitivně - Currie se poté dal na sólovou dráhu.

Pokud chcete slyšet výběr toho nejlepšího od Ultravox s hlasem Midge Ura a také jeho sólovou tvorbu, určitě si poslechněte The Best Of Midge Ure & Ultravox (The Collection) z roku 1984.

Teď něco málo z osobního života :

John Foxx – Stejně jako své datum narození nechce přiznat ani svůj stav…jeho matka pracovala v továrně a otec byl horník (většina členů Ultravox neměla příliš bohaté rodiče a sami kromě Midge Ura začínali na běžných manuálních pracích…). Nejhorší práce, kterou John dělal, byla ve slévárně oceli. První deska, kterou si koupil byl Revolver od Beatles. Na rozdíl od ostatních členů skupiny nemá domácí zvíře a nejhezčím zážitkem je pro něj nedělní oběd s rodinou v Itálii a koupání v teplém modrém oceánu…  

William Lee Currie – je ženatý, jeho otec byl zedník, matka pracovala v kanceláři. Jeho nejhorší práce – řidič jeřábu. První deska, kterou si koupil byly houslové koncerty Čajkovského. Má kočku, která se jmenuje Record (?) a nejhezčí věc je podle něj jaro.

Chris Allen – je ženatý, otec byl taxikář, matka servírka, jeho nejhorší práce byla u Dunhills Piccadilly (to je pravděpodobně nějaký fastfood). První deska, kterou si koupil – 5 By 5 od The Rolling Stones. Má kočku Nasti a za nejhezčí považuje právě ji.

 

Warren R.Cann

Je ženatý, manželka se jmenuje Alison Cann, otec byl manažer a matka pracovala v domácnosti. Nejhorší práce, kterou kdy dělal, bylo uklízení v průmyslové firmě (někdy se nevyhnul ani záchodům:-) První deska, kterou si koupil, byla od The Rolling Stones Not Fade Away. Má dva psy Borise a Vegas a kočku Ollie ( na fotce). Nejhezčí ze všeho je podle něj být prostě šťastný.

Na Midge Ura se podíváme trochu podrobněji, protože kromě Ultravox byl velmi úspěšný i na sólové dráze :

Midge UreNarodil se 10.10.1953 jako James Ure v Cambustlang poblíž Glasgow. Po škole dělal praxi inženýra a založil kapelu Stumble, s touto kapelou pořádal koncerty, ale po dvou letech se rozpadli. Midge se přidal k jiné kapele Salvation a tady také získal své nové jméno. Brzy skupina změnila jméno na Slik, v této době Midge změnil svůj image a dostal nabídku přidat se k Sex Pistols (kteří tenkrát ještě zdaleka nebyli to, co jsou dnes). Midge ovšem tuto nabídku odmítl, protože byl přesvědčen, že ho chtějí jen kvůli jeho image. Slik se v roce 1976 prezentovali na Top Of The Pops a jejich singl Forever And Ever dosáhl na první místo britské hitparády. V plánu bylo turné, ale Midge měl autonehodu, byl zraněn a proto se počet připravovaných koncertů snížil na čtvrtinu. Později hráli ještě v Evropě, ale brzy na to se Slik rozpadli.

Midge UreMidge založil novu skupinu Rich Kids s Glenem Matlockem (bývalý člen Sex Pistols). Tato skupina ovšem nebyla příliš úspěšná a navíc se Midge neustále musel dohadovat s Glenem, jaký styl budou hrát. Proto se i Rich Kids rozpadli. Midge se přidal k projektu Visage a nahráli singl The Dancer. Mezitím se ještě věnoval kapelám Misfits a Thin Lizzy. Díky Visage se seznámil s Billiem Curriem a krátce na to, co vyšel hit Fade To Gray od Visage se objevila i písnička Vienna, kterou Midge napsal již pro Ultravox. První deska, kterou si koupil byla My Mind´s Eye od The Small Faces. Midge má doma opravdu zvěřinec : pes Morrigan, kočky Spliff a Tequila, králíci Pickle a Purdy, zlatá rybka Gaston a poník Hamish. Nejhezčí jsou pro něj jeho holky...

Osobní údaje byly převzaty z dotazníků, které najdete komplet na oficiálních stránkách www.ultravox.org.uk.

   pokračuj >>

 

Přidat k oblíbeným / All rights reserved! / Webmaster: seegee / (c) designed in 2003 by Dark