editorial

briefing

 

  Jsi . fanda Van Halen

Van Halen

Van HalenVan Halen jsou legendy amerického heavymetalu 70. a 80.let, navíc se i v současnosti po delší odmlce hlásí opět o slovo a vypadá to na comeback. Tak co bychom si nepřipomněli jejich bohatou historii. Jedním ze zakládajících členů byl Eddie Van Halen. Narozdíl od vokalistů, na jejichž postu probíhalo nejedno střídání, zůstal s kapelou dodnes. Pochází z Nizozemí z hudební rodiny, v jeho 12-ti letech se rodina přestěhovala do Kalifornie. Eddie a jeho bratr Alex v mládí hráli na piáno, ale doba, ve které hrál hlavní roli rock´n´roll je brzy přiměla změnit nástroje. Eddie byl nejdříve bubeníkem a Alex hrál na kytaru, brzy si však vyměnili pozice. Bratři založili kapelu Mammoth, hráli podle místních příležitostí a při koncertech narazili na Davida Lee Rothe zpívajícího v kapele Redball Jet. Do party se přidal i Michael Anthony, člen tehdejší kapely Snake. Brzy však zjistili, že Mammoth se jmenuje už jiná skupina, tak změnili jméno na Van Halen.

V té době se psal rok 1974. Následující tři roky Van Halen hráli po Los Angeles různé žánry od rocku přes pop až po disco, ale vždycky svůj vlastní materiál, proto netrvalo dlouho a stali se nejpopulárnější kapelou v Los Angeles. Jeden z jejich koncertů viděl i Gene Simmons z Kiss a doporučil kapelu gramofirmě. Díky jeho doporučení Van Halen vydali v roce 1978 stejnojmenný debut, který se stal platinovým, prodalo se 6 milionů kopií především díky povedeným skladbám You Really Got Me, Jamie´s Cryin´ a Runnin´ With The Devil. Druhé album Van Halen II vyšlo v roce 1979 a vypustilo kapele první singl do Top 20 Dance The Night Away. V roce 1980 vyšla deska Women And Children First, které sice nemělo úspěšné singly, ale umístilo se v rádiovém žebříčku. Po vydání této desky následovalo velké světové turné. Čtvrtou deskou byla Fair Warning (1981), která sice nebyla tak úspěšná jako její předchůdci, ale stále se dostatečně prodávala. Diver Down z roku 1982 opět vyšvihla Van Halen na vrchol, protože Van Halen obsahovala ve své době velmi populární coververzi Roye Orbisona (Oh) Pretty Woman. Ani to však nemohlo být rovno úspěchu o dva roky později vyšlé desky MCMLXXXIV (1984), která zůstala v albovém žebříčku druhá, ale její průvodní singl Jump (skladba, jejíž syntezátorovou melodii si vybaví asi každý, když se řekne Van Halen) vyskočila až na vrchol. Do Top 15 ji následovaly i hity I´ll Wait, Panama a Hot For Teacher rotoval po MTV. Kvůli neshodám v kapele a občasným sólovým projektům Van Halen přišli o Davida Lee Rothe. V roce 1985 David vydal sólovou desku Crazy From The Heat, která do světa vypustila cover hity California Girls a Just A Gigolo/I Ain´t Got Nobody. Po neustálém odkládání projektu s Van Halen byl nakonec z kapely vyhozen.

Jeho náhradou se stal Sammy Hagar (Red Rocker) z kapely Montrose, který k překvapení fanoušků se v kapele ujal velmi dobře a další deska Van Halen 5150, kterou již nazpíval Sammy, se umístila na vrcholu žebříčku a zasloužily se o to hity Why Can´t This Be Love, Dreams a Love Walks In. Ještě větší úspěch zaznamenala i u kritiků OU812 se singly When It´s Love a Finish What You Started. Další deska už se zapsala do počátku 90.let. For Unlawful Carnal Knowledge byla úspěšná se svým singlem Right Now. V roce 1995 vyšlo album Balance, kterého se prodaly dva miliony kopií, stále tedy sláva Van Halen nepohasínala. Ale mezi členy kapely se opět začaly objevovat neshody a kritici už nebyli tak pozitivní v hodnocení jejich poslední desky. Eddie se pohádal se Sammym a na chvíli se do Van Halen vrátil David Lee Roth na nahrání několika skladeb a začal si možná trochu naivně myslet, že je zase členem kapely.  

Van Halen

Novým zpěvákem se stal Gary Cherone z Extreme, ale ten nevydržel s kapelou dlouho, vydal s Van Halen Greatest Hits a desku Van Halen III, protože deska byla neúspěšná a ani turné nebylo příliš navštěvované, Gary byl opět nahrazen Sammym Hagarem, který zůstal s kapelou až dodnes a počítá se s ním i při comebacku. V roce 2001 se znovu ozval David Lee Roth s tím, že je členem kapely a že spolu nahráli několik skladeb. K tomu se ale nedostavily žádné důkazy a poté, co Eddie Van Halen úspěšné bojoval s rakovinou, oznámil, že zbylí členové kapely mají nachystán materiál na další tři desky, ale netuší, kdo je bude zpívat. V současnosti už je tedy rozhodnuto, jak jsem napsala výše, nová deska Van Halen bude nazpívána Sammym Hagarem. Posledním počinem kapely je zatím best of album Best Of Both Worlds, jak název napovídá, jedná se o hity z obou období, kdy ve Van Halen působil David Lee Roth i Sammy Hagar.

Linky

www.van-halen.com

www.vhnd.com

www.vanhalen.com

www.vanhalen-irc.com

www.mtv.com/bands/az/van_halen/artist.jhtml

www.vh1.com/artists/az/van_halen/artist.jhtml

Tento článek je součástí emagu  Best Music

autor článku : Seegee

 Chcete napsat svůj názor na tento článek? Navštivte guestbook nebo mi napište přímo na email seegee@seznam.cz

 

 

Přidat k oblíbeným / All rights reserved! / Webmaster: seegee / (c) designed in 2003 by Dark