editorial

interviews

 

Lehce ironičtí a hluboce upřímní Duran Duran

Duran DuranRozhovor se Simonem LeBonem, Nickem Rhodesem a Johnem Taylorem o poslední desce, nové desce, dosavadní kariéře a vůbec o všem možném. Zdroje najdete pod článkem.

Začněme ohlédnutím na vaši poslední desku Pop Trash, jak byste ji okomentovali?

Simon : Vyjádření téhle desky je snad nejupřímnější, jaké jsme kdy udělali a přesto jsme ji nazvali Pop Trash (popové odpadky).To je náš smysl pro ironii.

Nick : Věci, o kterých jsem vždycky přemýšlel, se točily stále kolem toho samého, kolem lidské existence a  různých stupnů šílenství a dysfunkce. Tohle album odráží lidské chování

Desku jste natáčeli v Londýně, ve vašem domovském městě, myslíte, že to mělo vliv na její atmosféru?

Nick : Účelem kvalitního umění, ať už je to psaní, obrazy nebo hudba, je odrážet svou dobu a přimět lidi o tom přemýšlet. Může být orientované do minulosti nebo budoucnosti, ale v podstatě vyjadřovat to, co nás obklopuje. Myslím, že tohle všechno můžeme skvěle zkombinovat, když jsme v Londýně.

Ohlédneme se do minulosti : Co bylo tajemstvím vašich skvělých videoklipů?

John : Začátkem osmdesátých let bylo v Londýně spoustu talentů a nové technologie. Russel Mulcahy měl skvělou představivost a stál za našimi videoklipy. Všichni pracovali a nikdo za tím neviděl sumu peněz. Přispělo k tomu mnoho talentu a nápadů. Byli jsme prostě ve správný čas na správném místě.

Girls On Film bylo vaše nejkontroverznější video, bylo dokonce zakázáno na BBC, jak na něj dnes pohlížíte?

John : Byl to křiklavě levný plán našeho manažera, aby nás prosadil. Myslím, že nejsme první ani poslední, kdo udělal něco podobného.Většina si myslí, jak to musí být úžasné, točit takové video. Mě to tak nepřipadalo, cítil jsem se trochu trapně. Parta kluků a polonahé holky v jedné místnosti vede k tomu, že se chovají jako idioti. Nebyla to dobrá zkušenost pro nikoho z nás. Ale musím přiznat, že efekt to mělo dobrý.

Ale v dnešní době to vyhlíží docela nevinně.

John : Nevím o tom. Dneska je to forma jazyka, kterou používají třeba rapované hip hoppové klipy. Tenkrát by to bylo něco silně urážlivého.

Když jste byli na absolutním vrcholu, jaké to bylo? Museli jste někdy říct „To už je příliš…“ „Tohle nechci!“ ?

Simon : Bylo to neuvěřitelné. Bylo to skvělé. Bylo na tom něco velmi osobního a byla to velmi zajímavá část mého života. Někdy jsem si přál být neznámý, aby mě nikdo nepoznal. Mohl dělat normální věci, co dělají ostatní a nebyl při tom rozpoznán, aby to nikoho nezajímalo.

Myslíš, že jsi dnes schopen vést normální život?

Simon : Pro mě se to stalo normální. Nevím, jestli je to normální život.

Duran Duran koncertCo si myslíte o velkých změnách v popmusic 80.let a máte pocit, že jste měli velký vliv na nějaký konkrétní žánr, který se v té době rozjížděl?

Simon : Myslím, že jsme byli součástí předchůdců hudby, která teď začíná upadat. Byli jsme součástí syntezátorových kapel tehdejší mladé generace.

Kapely jako vy jsou dnes nazývány „předchůdci boybandů“, jak se od těch dnešních „vašich následovníků“ lišíte?

Nick : My jsme byli vždycky samostatní, přišli jsme k naší gramofirmě a řekli : „Chceme tuhle firmu na vytvoření obálky alba, chceme tohohle chlápka, aby udělal fotky a oblečení si budeme kupovat v tady…“ a oni si mohli jen pomyslet: „Odkud sakra přišli a co si o sobě vůbec myslí?“

Co si myslíš o skupinách jako Backstreet Boys nebo ´NSYNC, kteří se stali úspěšní za jednu noc?

Nick : Myslím, že umí dobře zpívat. Jen doufám, že ti, co je vedou jim dokážou dát dobrou radu tak, aby měli i nějakou budoucnost. Hudební průmysl se pořád obrací, není to jednoduché pro nikoho a obzvlášť pro ty, co zazářili příliš rychle.

Jaké to bylo, když jste byli jen tři?

Simon : Já, Nick a Warren jsme si byli velmi blízcí.

Nepřemýšleli jste o změně jména, když jste ztratili tolik původních členů?

Simon : Přemýšleli, ale rozhodli jsme se nechat to tak, protože nové desky pořád zněli jako Duran Duran. Myslím, že jedna z těch věcí, co je příčinou zvuku Duran Duran je můj hlas. A měli jsme i stejný přístup k hudbě.

Měli by mít hvězdy popu nějakou zodpovědnost vůči posluchačům, kteří je uznávají za své idoly?

Nick : Myslím, že všichni by měli být vždycky zodpovědní. Ale tak to nebývá. Člověk si musí uvědomit, jaké je jeho místo, protože každý někam patří. Jsem pro svobodu slova, ale myslím, že příliš velká svoboda může vést ke špatným nápadům. Lidé by se měli vyjadřovat v určitých limitech slušnosti. Vždycky jsem zacházel s lidmi, kteří mě obklopují, s respektem.

Spoustu kapel už složilo album jako poctu Duran Duran, myslíte, že je to zasloužené?

Simon : Nejde o to, jestli si to zasloužíme, ale jestli se jim chce udělat takové gesto…a zjevně chce, když to dělají :-)

Duran Duran koncertJak vypadá psaní písniček u Duran Duran?

Nick : Někdy mám dopředu kompletní text, někdy je hotová kompletně hudba a my jen napíšeme text. Někdy Simon začne něco zpívat a my to dokončíme. Je to různé. Nemůžeš se moc omezovat, když píšeš skladby, protože někdy tě napadají samy a jindy se týden vůbec nic neděje.

Když máš něco, co se dotýká lidí, má to na ně nějaký vliv, těší je to – to je síla hudby. Chceš komunikovat s lidmi co nejjednodušeji.

A jak to vypadá s novou deskou, má už titulek?

John : Máme nahrané nové skladby a to je dobře, protože to nikdo nebude nazývat nostalgií. Ještě není nic jisté, jen že deska vyjde příští rok, chceme být otevření k novým možnostem. Titulek ještě nemá.

Jak byste shrnuli  jednou větou svoji kariéru?

Nick : Opravdu jsme vyšplhali až na vrchol a zase z něho spadli a pak se dostali znovu nahoru. Pro mě je to takhle zajímavější. Ale už od prvního dne, od začátku jsme to tak chtěli. I ta nejabstraktnější písnička nebo nejdivnější text vychází někde hluboko z nás. Nikdy nebyla zmanipulovaná nebo vyrobená za obchodním účelem. Jsme to jen my samotní.

  Zdroje : www.fultonschools.org/school/HembreeSprings

www.undercover.com.au/idol/duranduran.html

www.livedaily.com/news/1627.html

www.lizardkingduran.com/ink19.html

Překladatel  a editor : Seegee

 Chcete napsat svůj názor na tento článek? Navštivte guestbook nebo mi napište přímo na email seegee@seznam.cz

 

Přidat k oblíbeným / All rights reserved! / Webmaster: seegee / (c) designed in 2003 by Dark