editorial

interviews

 

Interview s Kärtsym Hatakkou - zpěvákem skupiny Waltari

5.6.2003 v 17.00 na brněnském rádiu Hey! proběhl rozhovor s frontmanem kapely Waltari Kärtsym Hatakkou o večerním koncertu, reportáž zde. Pro všechny, kdo nemohli rozhovor slyšet, ho zveřejňuji :

Moderátor: Moje první otázka je tak trochu zeměpisná, když vezmu Skandinávii a rozdělím ji na západ a východ, vypadá to, že ve Švédsku se rodí spíš pop, ve Finsku rocková muzika, je to náhoda nebo důsledek nějaké události?

KärtsyKärtsy: To bude možná tím velkým jezerem...(pozn. seegee Kärtsy má asi na mysli Botnický záliv, jednoduše, Finsko je od Švédska poměrně vzdáleno, na to, že jsou to sousední státy, tak je jisté, že se zde vyvíjí trochu jiná kultura) Kärtsy pokračuje : Finsko je poněkud odděleno od střední Evropy a jejich trendů, čerpá z různých prvků rozdílných hudebních žánrů. A možná tvrdší prvek zní lépe v souladu s finským charakterem. Ale poslední dobou, asi během tří let se tato situace začíná měnit, ve Finsku se objevilo několik úspěšných popových kapel. Naneštěstí většina zpívá finsky, takže je těžko můžete slyšet

 

Moderátor: Druhá otázka je tak trochu nehudební, nedávno proběhlo mistrovství světa v ledním hokeji ve Finsku, jste fanoušci hokeje, byli jste se podívat na nějakém zápase

Kärtsy: Vůbec ne. Samozřejmě se nevyhnu zprávám, všichni o tom stále mluví, ale já osobně to příliš nesleduji. Kdyby Finové postoupili do finále, tak bych tyto významnější zápasy sledoval, ale vzhledem k tomu, že propadli, ztratil jsem zájem. Beztak, a to je asi hlavní věc, jsme byli hodně zaměstnaní v nahrávacím studiu během těch zápasů a potřebovali jsme se na to koncentrovat. Ve studiu ani nebyla žádná televize.

Moderátor: Další otázka je opět zeměpisná, Česká republika by se do rozlohy Finska vešla asi čtyřikrát, ale finská populace je oproti Česku poloviční. Jaké jsou zde šance pro mladé začínající kapely a muzikanty? Jak je to s prodejem desek a pořádáním koncertů?

Kärtsy: Není pro ně tak těžké prorazit, v roce  2000 jsme měli tři úspěšné interprety, kteří měli mezinárodní number 1 hity – Bomfunk Mc´s, Darude (pozn.seegee hit Sandstorm) a HIM. Takže finská vláda začala podporovat kapely, aby uspěli v zahraničí a businessmani z Německa a střední Evropy se začali zajímat o finskou hudební scénu. Dneska například velký label ve Finsku může investovat spoustu peněz do nové kapely a pomoci jí uspět v zahraničí. A důležité také je, že kapely mohou dostat i podporu od státu.

Moderátor: Aktuální otázka teď je, že Česká republika se chystá vstoupit do EU, Finsko si tím již prošlo, otevřely se tímto vstupem nějaké nové možnosti pro hudbu a kulturu?

Kärtsy: Myslím, že ano, obzvláště z hlediska businessu. Když my jsme prorazili na začátku devadesátých let, nikdo nás nepodporoval, museli jsme si všechno zařídit sami. Dnes si může neznámá skupina z Finska zařídit kontrakt s velkým labelem a má velké šance uspět i ve střední Evropě.

Moderátor: Otázka ke koncertu, proč by měli posluchači, kteří třeba Waltari moc neznají, přijít, na co byste je nalákali?

Kärtsy: Lidé s otevřeným přístupem k hudbě, mohou slyšet kapelu, která dokáže vyjádřit kterýkoliv pocit s velkým nábojem, kterýkoliv hudební styl v trochu tvrdším obalu. Kdo je již znuděný skupinami, které hrají skoro pořád stejnou písničku každý rok a možná nějaké holky, co chtějí vidět hezkého zpěváka s make-upem.:-) Dnes večer můžete slyšet hudbu od klasického rocku, přes elektronický metal po trochu groovy.

„In the spirit of rock music !“ (V duchu rockové hudby !)  

  Seegee

   

 

Přidat k oblíbeným / All rights reserved! / Webmaster: seegee / (c) designed in 2003 by Dark