editorial

reviews

 

Röyksopp 

 Melody A.M.

 

Melody A.M.Hned na úvod musím napsat, že debutové album dvojice Torbjörn Bruntland a Svein Berge alias Röyksopp se opravdu povedlo. Jejich hity Eple, Poor Leno nebo Remind Me jste jistě už slyšeli, ale kompletně s ostatními skladbami to zní ještě líp. Možná jste to všechno viděli i naživo v pražském klubu Roxy, kde loni Röyksopp vystoupili.

Pak vám následující řádky asi neřeknou nic, co byste ještě nevěděli :-) Pokud ovšem patříte mezi ty, komu se pod slovem Röyksopp vybaví pouze „nějaká norská skupina“, pokusím se vás přesvědčit, že to není jen tak „nějaká“ skupina.

Produkují melodickou taneční hudbu, která se nedá přesně zařadit ke specifickému žánru. Nejčastěji se jejich hudba označuje jako electro funk, za albem Melody A.M. se však skrývá mnohem víc. Důležitou roli tady hrají právě ty melodie. Mohou zaujmout jak příznivce nekomerční taneční hudby tak posluchače, na které tento typ hudby dosud příliš nepůsobil. Také to zní jako filmová hudba. Kdyby někdo svěřil filmový soundtrack Röyksopp, zajisté by to dopadlo víc než dobře.

Důležitá je také nálada, pokud album nějakou má a tím na vás působí, dokáže ve vás vyvolat nějaký pocit, určitě se jedná o kvalitní produkt. V tomto případě by jste asi brzy poznali, že se jedná o severskou skupinu, i kdyby jste to předem nevěděli. Celé Melody A.M. je ovlivněno skandinávským prostředím a snad nejvíce Poor Leno.

Moc se mi nechce zmiňovat jednotlivé písničky, s tím, že je některá lepší nebo horší. Jsou rozděleny tak, aby i ty, které by nemohly být singlem, dobře zapadly do celé struktury a prostě se to dobře poslouchalo. Snad jedině rozebrat to postupně :-)

Úvodní So Easy vás opravdu jednoduše naladí na celé album a následující Eple už to rozjede naplno. Je to asi nejvýraznější melodie, ostatně byl to jejich úplně první singl. Písnička Sparks je v konstrastu s Eple o poznání smutnější a náladovější, řekla bych i nejvíc dopolední (A.M.). Navazuje naprosto klidná skladba In Space. V této chvíli jako byste byli ve stavu spánku a začátkem Poor Leno se pomalu začali probouzet. Poor Leno je jedna z mála otextovaných písniček. Je to text sice jednoduchý, ale má co říct. A pokud vám to nebude zřejmé z textu, pak z klipu určitě. Další skladba A Higher Place by mohla být brána jako delší předehra k nejdelšímu tracku Röyksopp´s Night Out, ve kterém se střídá dramaticky rychlé tempo s pomalejšími zvuky.

She´s So a 40 Years Back/Come uzavírají celé album Melody A.M. a mně nezbývá než doporučit. Pokud se vám líbí inovační a originální hudba, vyzkoušejte Röyksopp a nebudete zklamaní.

by seegee


Přidat k oblíbeným / All rights reserved! / Webmaster: seegee / (c) designed in 2003 by Dark