editorial

reviews

 

Ultravox

The Best Of Midge Ure & Ultravox

The Best Of Midge Ure And UltravoxUltravox byli poměrně dlouho neznámou skupinou – celou polovinu jejich kariéry, která se datuje od poloviny sedmdesátých let do poloviny let osmdesátých. Teprve po příchodu Midge Ura se začaly objevovat písničky přinášející jim úspěch a zajišťující, že si Ultravox ještě dnes pamatujeme. Na skladby jako je Vienna, Hymn nebo Dancing With Tears In My Eyes se opravdu nezapomíná, poslední dvě jmenované písničky se také dočkaly na taneční scéně nových podob. Ultravox zcela jistě mají velký podíl na historii taneční muziky.

Do roku 1980 to byla muzika čistě taneční - počátky electro popu - až společně s Midgem se odhodlali Ultravox použít i klasické nástroje, některé skladby a to především Vienna zní dost vážně. Další důležitou součástí se staly již dávno oblíbené kytary a mnoho písniček z tohoto alba je rockových. Je to výběr toho nejlepšího, co Ultravox nahráli a navíc i sólové písničky Midge Ura, které jsou neméně kvalitní.

Tady opravdu nevidím jinou možnost, než to rozebrat postupně :

Vienna je jedna z nejhezčích skladeb Ultravox a zároveň je velice významná pro jejich kariéru, protože to byl jejich první velice úspěšný singl a začátek spolupráce s Midgem Urem.

No Regrets je předělávka, původně ji nahráli Walker Brothers. Je to sólová práce Midge Ura a přestože se v bookletu svěřuje, že takhle si výsledek nepředstavoval, je to velice vydařená skladba, kromě toho velmi vážná.

If I Was je asi nejznámější sólová písnička Midge Ura s pěknou melodií a vydařeným textem. Co víc dodat?

Reap The Wild Wind je opět jeden z hitů Ultravox, typická osmdesátka.

The Voice  je písnička s velice silným a typickým “ultravoxím” refrénem. Na albu je to takový přechod mezi vážnějšími songy do lehčích a tanečnějších písniček.

All Stood Still – tohle je velice pozoruhodný kousek, rytmická písnička, která vás donutí se dát alespoň do nějakého menšího pohybu a zároveň je součástí opravdu skvělá kytarová mezihra. Z “tanečního oddělení” asi nejlepší písnička.

Sleepwalk je asi v nejrychlejším rytmu, který tady můžete slyšet, je to jednoduše diskotéková záležitost, ani text nic moc neříká.

The Thin Wall je také taneční, ale řekla bych, s “bojovným refrénem”, alespoň podle stylu provedení...rozhodně to není špatné, další vydařená věc na tomto albu.

We Came To Dance je písnička, která mě při poslechu zaujala asi nejméně.To je pravděpodobně proto, že je to opravdu lehký nenáročný rytmus, pouze na odreagování.

Visions In Blue – vyloženě uklidňující pomalá písnička se smutným tématem, je dobře, že je umístěná zrovna před Hymn

Hymn - tohle asi znáte, je to jeden z nejvýraznějších hitů Ultravox, velice chytlavá melodie a text, který nese i určité poslání - dobrý nápad byl umístit intro, refrén, který si asi budete zpívat celý den a drsnou kytaru do jednoho songu. Jedna z nejlepších písniček na celém albu.

Lament – v podobné náladě jako Dancing With Tears In My Eyes a také ze stejného alba.

Call Of The Wild – docela veselá písnička, potěší i kytary.

Breathe – opět produkce Midge Ura, já bych to nazvala “oddechová záležitost”.

Beneath A Spielberg Sky – zajímavý text a melodie u které možná usnete, ale i to někdy přijde vhod.

You Move Me – písnička, kterou povyšuje hlavně refrén, jinak jsem na ní nenašla nic moc zajímavého...

One Small Day - velice povedený rockový track, asi nejtvrdší z celého výběru a dokazující, že Ultravox JSOU rockeři.

Dancing With Tears In My Eyes – jedna z nejznámějších věcí, pokud jde o osmdesátá léta, pokud jde o Ultravox nebo vůbec o taneční hudbu. K tomu bych napsala slova Midge Ura z bookletu vystihující, o čem tato písnička je : “Co by jste dělali, kdyby vám zbývalo jen pár minut života? Byli s někým koho milujete? Tancovali na vaši oblíbenou písničku?”

Love´s Great Adventure – závěrečná skladba nesoucí se v radostném rytmu a hodí se to právě po Dancing With Tears In My Eyes.

Abych to nějak shrnula, je to velice vydařený výběr opravdu toho nejlepšího od Ultravox a Midge Ura a pokud máte rádi osmdesátá léta, rock a dance určitě by vám to nemělo chybět ve sbírce. Ultravox byli velice originální skupinou a stojí za to si je poslechnout i dnes.

by seegee


Přidat k oblíbeným / All rights reserved! / Webmaster: seegee / (c) designed in 2003 by Dark